آموزش کلیات سه بعدی کردن ۳dmodeling در نرم افزار اتوکد (مهم و کاربردی)

اگر در حوزه معماری فعالیت می کنید باید بدانید که نرم افزار اتوکد در این رشته به کمک شما می آید و می توانید از طریق این نرم افزار کارهای خود را راحت تر، سریع تر و در مدت زمان کمتری انجام دهید. جهت انجام ترسیمات به کار برده میشود. این کار را میتوانید با نگه داشتن کلید “Shift” کیبورد و اسکرول موس هم انجام دهید. واحدهای این برنامه بر روی یک واحد خاصی برنامه ریزی شده است ولی شما میتوانید آن را به واحدی که اغلب با آن کار میکنید تغییر حالت دهید. برای این کار باید بر روی دکمه A قرمز گه در گوشه صفحه وجود دارد کلیک کنید که منویی باز خواهد شد. در این منو، دستورهای پشتی بانی مانند recover و غیره نیز وجود دارد که میتوانید از آنها استفاده کنید. برای مدیریت پروژهها و نقشههای موجود در آنها از Project Manager استفاده میشود. من همیشه به نقشه های دو بعدی رجوع و از روی آنها کپی می کنم تا مبادا اتفاقی چیزی که روی نسخه اصلی است را تغییر ندهم.

تصویر سه بعدی اول پست برای تمرین ارائه شده است.

البته این ابزارها با توجه به عناوینی که دارند کاملا قابل تشخیص هستند. البته هنرجویان عزیز در صورت تمایل می توانند در دوره آموزش اتوکد مقدماتی و دوره آموزش اتوکد پیشرفته بصورت مجزا ثبت نام کنند. البته امکان ایجاد اشیا سه بعدی نیز در آن وجود دارد، روند کار اتوکد مسطح و مبتنی بر طرح است. قسمت سمت چپ،ابزارهایی برای شروع کار است که به وسیله آن شما میتوانید نقشهها جدیدی را باز کنید و یا از نقشههای قبلی استفاده کنید.

آموزش اتوکد دوبعدی

برای مثال با دستور ROTATE شما می توانید یک شی سه بعدی را حول محوری که با محور Z در USC موازی است بچرخانید. این فرمان برای ترکیب اشیا از پیش تعریف شده سه بعدی فوق العاده است. در پاسخ به این سوال باید بگوییم که یکی از بهترین روش های یادگیری نرم افزار اتوکد دو بعدی شرکت در دوره های آموزشی می باشد. این نرم افزار هیجان انگیز از محصولات محبوب شرکت آمریکایی اتودسک می باشد. برای شرکت در این دوره ها می توانید بر روی گزینه ثبت نام کلیک کنید و یا به وب سایت مجتمع فنی تهران نمایندگی انقلاب مراجعه کنید. این منو در گوشه بالا و سمت چپ واقع شده است که ابزارهای کاربردی را به راحتی در اختیار شما قرار میدهد. منو Marking یک منوی محتوای محوری است.

در ابتدا شما باید نسخهای را انتخاب کنید که سیستم شما، توانایی ران (Run) کردن آن را داشته باشد و حتماً باید این نکته را چک کنید چراکه ورژنهای مختلف، مطابق با ویژگیهای سیستمهای روز زمان خودشان برنامه ریزی شده اند. سپس وارد فایل دانلود خود که برای نرم افزار اتوکد انجام داده بودید میشوید و پوشه Keygen را باز کنید و بروی فایل XF که وجود دارد کلیک راست کرده و Run as … هنگام انجام این کار، به خط فرمان نگاه کنید، زیرا این اجازه را به شما می دهد که مورد “بعدی” را وارد کنید که به شما امکان می دهد از گزینه های مختلف برای زانویی (15 درجه، 30 درجه، 45 درجه و غیره) استفاده کنید. شبکه (Grid) : این می تواند به عنوان راهنمای ترسیم ها استفاده شود – می توانید آن را با F7 روشن یا خاموش کنید. اتوکد از طیف وسیعی از ابزارها و قابلیت ها استفاده می کند بنابراین اصطلاحات متنوعی به وجود می آیند که شاید با آنها آشنا نباشید.

اگر در یک پنجره تغییری ایجاد کنید، روی سایر پنجره ها نیز تأثیر خواهد گذاشت. اگر مشکلی با منو ریبون در اتوکد دارید این مطلب را بخوانید! این نوار در کنار منو کاربردی قرار گرفته است. با شروع این دستور، ریبون “hatch creation” را نشان خواهد داد که می توانید از آن انواع الگوی هاشور را انتخاب کنید. بر روی فایل زیپ شده اتوکدی که از قبل دانلود کردهاید کلیک راست کنید و سپس آن را Extract کنید. Patch و سپس ok را فشار دهید. وقتی LINE یا L را در خط فرمان تایپ می کنید و Enter را فشار می دهید، از شما خواسته می شود مختصات، یک نقطه را وارد کنید. برای پایان دادن به دستور، می توانید Enter یا ESC را فشار دهید، یا C را وارد کنید تا یک سری از بخش های خط بسته شوند. Enter زاویه درستی به ما نمایش داده شود ، باید زاویه دید یا View را بر روی حالت Top بگذاریم ( برای درک بهتر این قسمت حتما ویدیو آموزشی را تماشا کنید ) ، در آخر آموزش تبدیل محیط 2d به 3d در اتوکد ، بعد از کلیک برروی گزینه مورد نظر در زبانه باز شده ، زاویه دید را بر روی حالت Top قرار می هیم ، تا دستور Plan به درستی حالت دوبعدی را از بالای شکل ترسیم شده به ما نشان دهد.

بعد از نصب برنامه، دوباره باید آن ار ببندید و سپس آن را باز کنید. سپس بر روی Enter a Serial Number کلیک میکنید تا در مسیر کرک کردن قرار بگیرید. بر خلاف دستور اکسترود، دستور sweep به شما اجازه می دهد تا اشیا ۲ بعدی را بیرون بکشید بدون اینکه نمای ۲ بعدی بر ابتدای مسیر متعامد باشد. در قدم بعدی، باید اینترنت خود را قطع کنید تا به روزرسانی جدید و غیره در سیستم شما اتفاق نیفتد. اگر طرحی دارید که مشابه یکی از طراحیهای قبلی است، میتوانید آن را در یک پروژهی جدید کپی کنید.

کاربران میتوانند صفحات سکشن را تغییر دهند، انتخاب کنند یا حرکت دهند تا جزئیات داخلی اشیاء سه بعدی را بررسی کنند. هوشمندانه دارند و اشیاء را می توان در طراحی های دو بعدی و سه بعدی به نمایش درآورد. تصویر سه بعدی اول پست برای تمرین ارائه شده است. موس شما می تواند در اتوکد فراتر از یک نشانگرساده باشد و برای انتخاب اشیا، مشخص کردن مکان ها، حرکت دادن ناحیه مرور، زوم و مشاهده منوی میانبر مورد استفاده قرار بگیرد. Viewport : پنجره ای که به شما اجازه می دهد ترسیم خود را مشاهده کنید- می توانید برای مشاهده مناطق مختلف ترسیم از چندین ویوپورت استفاده کنید. اگر اروری مشاهده کردید بخاطر روشن بودن وی پی ان است. در اینجا باید اندازه دقیق یکی از بخش های تصویر وارد شده را بدانید مثلا اگر عکسی مشابه اولین تصویر این مقاله وارد اتوکد می کنید اندازه دقیق سقف ماشین تا روی زمین را بلد باشید یا مثلا اگر عکس یک پلان را وارد اتوکد می کنید، اندازه دقیق یکی از ضلع ها یا پنجره ها یا …

اتوکد یکی از نرمافزارهای قدرتمند CAD است که میتوانید از آن برای رسم نقشههای معماری و مهندسی مکانیک استفاده کنید. همانطور که می دانید برنامه اتوکد یکی از کاربردی ترین و پراستفاده ترین برنامه های رشته های مهندسی مختلف در جهان و همچنین کشور عزیزمان ایران می باشد. برای فعال کردن Grid snap میتوانید از گزینه snap to drawing grid را انتخاب کنید و یا از کلیدF9 در صفحه کلید استفاده کنید و از طریق تنظیمات آن، میتوانید دقت آن را تغییر دهید.با کمک کلیدF3 میتوانید عمل Clip را روی گوشه، خطوط مختلف و نقاط و گوشه ها و غیره را فعال کنید و متناسب با نیازتان، تنظیمات را تغییر دهید. در این بخش، برای همراهان همیشگی وب سایت خط معمار، فیلم آموزشی نرم افزار اتوکد (autocad) را آماده نموده ایم. در این بخش نحوهی ساخت گزارشها را یاد میگیریم. تمام نرم افزارهایی که در سیستم شما باز هستند را ببندید.

به این ترتیب هنگامی که سیستمهای شما با هم رو به رو می شوند، میتوانید مسیرهای سه بعدی لوله، مجرای آب یا سینی کابل را قطع کنید، ببُرید یا امتداد دهید، ارتفاع را تغییر دهید و بعد از علامت مثبت برای اتصال مجدد استفاده آموزش اتوکد دوبعدی کنید. در اینجا فلشی وجود نخواهد داشت که از آن؛ چیزی را امتداد دهید. به دقت از خط فرمان استفاده کنید تا هر ترمینال را در سطحِ درست آن قرار دهید. با توجه به این نکته، فرمان viewport به شما اجازه می دهد تا منطقه ترسیم خود را به پنجره های مختلف تقسیم کنید و چندین نما از مدل خود ارائه کنید. همانطور که همه ما می دانیم، مدل های CAD 3D می توانند بسیار پیچیده باشند- شما باید به زوایا و دیدگاه های مختلف توجه کنید. استفاده کرده و به آسانی در هر مرحله از پروژه شامل طراحی و اجرا به تجزیه و تحلیل طرح ها و مدل های به کاربرده شده بپردازید.

این نوار در کنار منو کاربردی قرار گرفته است.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار